Ako liečiť detské hrdlo - účinné lieky a ľudové recepty

Slabá imunita - všeobecná a miestna - je relatívnou normou pre predškoláka, kvôli ktorej na ňu prichádza zvýšená frekvencia prechladnutia a infekčných chorôb. Bolesť pri prehĺtaní, sčervenanie zadnej steny a už vyvstáva otázka, ako liečiť krk dieťaťa, najmä jednoročného, ​​pre ktorého by sa ťažké lieky nemali používať. Je možné zostaviť liečebný režim bez lekára a je iba efektívne účinne rozpustiť tablety v krku?

Prečo dieťa bolí v krku

Ak sa dieťa pri prehĺtaní sťažuje na nepohodlie, môže to byť príznak desiatich chorôb. Pre niekoho začína prechladnutie, ale pre niekoho je to prvý zvonový tonzilída a dokonca prejav alergie. Lekári rozdeľujú príčiny bolesti krku v detstve do niekoľkých skupín:

 • Vírusové infekcie - choroba postihuje celé telo (ARVI, ARI), je potrebné ju komplexne liečiť.
 • Bakteriálne ORL choroby - pôsobia na jednotlivé orgány, môžu byť sprevádzané výskytom hnisu, liečené sú hlavne antibiotikami.
 • Alergická reakcia - na suchom vzduchu alebo dokonca ako reakcia imunitného systému na nový potravinový výrobok. O tom, ako liečiť krk dieťaťa v takejto situácii, rozhodne lekár.
 • Zuby u dieťaťa - na zadnej stene sa vytvára veľké množstvo slín, ktoré môžu dráždiť sliznicu a vyvolať hyperémiu.

Ako liečiť detské hrdlo

Ak sa bolesť zintenzívni a dieťa odmietne jesť, plače, vidíte v ňom začervenanie zadnej steny, mali by ste sa najprv postarať o zmenu stravy. Dojčenie nie je relevantné - majú iba materské mlieko, ale starším deťom musí byť poskytnuté tekuté a teplé jedlo, aby im poskytli dostatok vody. Pamätajte, že nemôžete dať kyslé šťavy, inak situáciu zhoršíte. Ešte pár odtieňov:

 • Pacienti starší ako 3 roky môžete sa zamerať na pastilky.
 • Batoľatá od jedného do troch rokov potreba liečiť ústnu dutinu antiseptikami.

Na uľahčenie zápalu v hrdle funguje liek založený na suchom rastlinnom extrakte a éterickom oleji. šalvia pastilky z produktu Natur. Šalátové pastilky od produktu Natur - kombinovaný prípravok obsahujúci komplex biologicky účinných látok¹. Má protizápalové, antimikrobiálne a vykašliavacie účinky a má tiež adstringentné vlastnosti¹. šalvia pastilky od spoločnosti Natur, výrobok má bylinné zloženie¹. šalvia pastilky od spoločnosti Natur Produkt sa vyrába v Európe¹ v súlade s medzinárodnými normami kvality výroby.

¹ Pokyny na lekárske použitie lieku Sage pastilky. RU. P. 011411/01 z 02.03.2009

KONTRAINDIKÁCIE SÚ DOSTUPNÉ. PRED POUŽITÍM sa obráťte na svojho špecialistu

Inhalácia

Dobrým spôsobom, ako okamžite reagovať na niekoľko problémov, ktoré sprevádzajú bolesť v krku (zápal, opuch, kašeľ, znížená imunita), sú inhalácie. Môžu byť teplé a studené v závislosti od metódy, ktorá sa používa na izoláciu terapeutických výparov. Pochopenie je jednoduché:

 • prechladnutie - pomocou rozprašovača: zariadenie, do ktorého sa nalieva liečebný roztok. Tento postup je bezpečný, preto sa s jeho pomocou deti liečia od jedného roku veku, niektoré lieky však môžu mať svoje vlastné vekové limity.
 • horúco Inhalácie sú založené na vdychovaní pary z tekutín s teplotou 80 - 90 stupňov. Môžu spôsobiť popálenie sliznice - predpisujú sa pacientom od 7 rokov.

Ľudové lieky

Najmenší môžu liečiť príznaky aj príčinu choroby, ktorá postihla hrdlo, pomocou alternatívnych liečebných receptov: dojčatám sa podáva odvar z listov šalvie (môže sa pridať lyžička medu), aby sa zmiernil stav, a od zvyškov divej ruže a ríbezlí sa podáva posilnenie imunitného systému. Liečba krku u detí starších ako 3 roky sa môže vykonávať oplachovaním - rozvedená tinktúra eukalyptu, propolisu, infúzie harmančeka alebo nechtíka.

Liečba drogami

Boj proti bolesti v krku zahŕňa povinnú miestnu terapiu bez ohľadu na to, čo ochorenie vyvolalo tento príznak. Tu sa môžu použiť pastilky na resorpciu, výplachy, antiseptiká a dokonca aj antibiotiká vo forme aerosólu, ktoré sa rozprašujú v ústnej dutine. Vo vnútri lekári radia:

 • antivírusové lieky - ak je potrebné liečiť ARVI alebo dokonca nachladnutie s komplikáciami;
 • antibiotiká - výskyt komplikácií na pľúcach a prieduškách, ako to predpísal lekár len na krátku dobu, s hnisavou tonzilitídou;
 • antihistaminiká - hlavne s laryngitídou.

Ako liečiť bolesť v krku u dieťaťa

Lekári väčšinou odporúčajú používať antivírusové látky a lokálne protizápalové, kašeľové, antiseptické látky. Je potrebné zvýšiť celkovú imunitu, na ktorú pijú imunostimulanty a všeobecné posilňujúce látky rastlinného pôvodu, alebo imunomodulátory vo forme čapíkov - sú to čapíky Viferon, Genferon.

Deti do jedného roka

Pediatr by sa mal rozhodnúť, ako liečiť hrdlo dojčiaceho dieťaťa v hrdle, pretože v tomto veku sú náchylnejšie na drogy, slabá imunita a väčšina postupov je ťažké vykonať. Je vhodné začať s liečením dieťaťa, keď sa objavia prvé príznaky, pretože v kritickej situácii budete musieť pristúpiť k ťažkým liekom. Väčšinou lekári predpisujú:

Miestne prípravy

protivírusový

antibiotiká

Miramistin je antiseptikum pre deti staršie ako 3 mesiace, ktoré sa používa na liečbu ústnej dutiny.

Anaferon je bezpečný imunomodulátor pre deti staršie ako 1 mesiac.

Flemoklav Solutab - penicilínový rad, pre deti od 3 mesiacov.

Lysobact je antiseptikum vo forme tabliet, deti sa podávajú rozpustené vo vode / mlieku.

Grippferon je nosový sprej pre deti od narodenia.

Augmentin - amoxicilín, je povolený pre deti od narodenia.

U predškolských detí

Počet liekov povolených pre pacientov starších ako 3 roky je omnoho vyšší ako pre mladšie deti, ale tu je tiež potrebná opatrnosť. Skupiny liekov sa pri zložitých situáciách (hnisavá tonzilitída atď.) Nemenia, je možné použiť antibiotiká, ale iba pri bakteriálnych infekciách. Predpis môže obsahovať:

Miestne prípravy

protivírusový

antibiotiká

Faringosept - bakteriostatické antiseptikum vo forme tabliet pre deti od 3 rokov.

Arbidol je imunomodulátor predpísaný pacientom starším ako 3 roky.

Amoxiclav - suspenzia pre dojčatá akéhokoľvek veku, účinná dokonca aj pri bronchitíde.

Furacilín - tablety používané na vytváranie výplachu.

Kagocel - odporúča sa používať v počiatočnom štádiu choroby.

Amoxicilín je najúčinnejším hrdelným antibiotikom pre deti od 2 rokov.

Lokálne lieky na liečenie krku u detí

Podľa lekárov je v počiatočnom štádiu ochorenia možné liečiť dieťa výlučne na vonkajšie použitie. Sú relatívne bezpečné, pretože účinné látky sa neabsorbujú do krvi a sú účinné vďaka vplyvu na zdroj nepríjemných pocitov. Miestny liek môže obsahovať:

 • Vodné a šesťuholníkové spreje;
 • Trachisan, Strepsils, Stopangin tablety, ktoré sa majú absorbovať
 • olejové roztoky na ošetrenie hrdla.

Antiseptické spreje

Dlhodobý účinok na patogénne mikroorganizmy vyvolávajú aerosolizované liečivá. Používajú sa medzi jedlami, keď nepijú a nejedia pol hodiny alebo hodinu. Z týchto liekov, ktoré pomáhajú pri infekčných a zápalových ochoreniach, je potrebná osobitná pozornosť:

 • Geksoral - Antibakteriálny liek, ktorý účinkuje aj v závažných prípadoch ochorenia. Zmierňuje bolesť, má antivírusový účinok. Používa sa u detí od 6 rokov do 2 r / deň (1 injekcia naraz). Cena fľaše je od 340 r.
 • Stopangin - má hemostatický a protiplesňový účinok, môže zmierniť bolesť. U detí je povolené používať 2 r / deň týždenne. Cena - od 225 s.
 • Joks - zmierňuje zápaly a bolesti, ničí baktérie. Môže byť predpísaný pre streptokokovú angínu. U detí od 6 rokov sa používa až 4 r / deň. Náklady na fľašu sú od 250 r.

Pastilky a pastilky

Najväčšou skupinou miestnych prípravkov sú pastilky a pastilky. Môžu mať iba antiseptické vlastnosti alebo môžu ovplyvňovať oddeľovanie spúta pri kašli, zmiernení zápalu a bolesti. Na otázku, ako liečiť hrdlo u dieťaťa staršieho ako 3 roky, ORL lekár môže odporučiť:

 • Odporúča sa pri liečbe lokálnych prípravkov na bolesť hrdla - spreje, navyše, komplexnejšie prípravky sú účinnejšie. Napríklad, Proti bolesti v krku® Vzorec spreja, ktorý obsahuje chlorhexidín, ktorý má baktericídny a bakteriostatický účinok, a tetracaín, ktorý má lokálny anestetický účinok. Pohodlná forma spreja umožňuje zaistiť účinok aktívnych zložiek liečiva presne tam, kde je to potrebné. Vzhľadom na zložité zloženie, anti-angín® má trojitý účinok: pomáha v boji proti baktériám, zmierňuje bolesť a zmierňuje zápaly a opuchy 3.

  Proti bolesti v krku® dodávané v širokej škále liekových foriem: kompaktný sprej, pastilky a pastilky1,2,3.

  Proti bolesti v krku® indikované na prejavy angíny, faryngitídy a počiatočného štádia angíny, môže to byť podráždenie, napätie, suchosť alebo bolesť hrdla.1,2,3.

  Proti bolesti v krku® tablety bez cukru2*.

  * S opatrnosťou pri diabetes mellitus obsahuje v kompozícii kyselinu askorbovú.

  1. Pokyny na použitie lieku Anti-Angin® Vzorec v liekovej forme pastilky.

  2. Pokyny na použitie lieku Anti-Angin® Vzorec vo forme tablety na resorpciu.

  3. Pokyny na použitie lieku Anti-Angin® Vzorec v liekovej forme je lokálna rozprašovacia dávka.

  Existujú kontraindikácie. Je potrebné prečítať si pokyny alebo sa poradiť s odborníkom.

 • Trachisan - antimikrobiálne činidlo s protizápalovým účinkom, ktoré sa používa pri infekčných ochoreniach hrdla. Deti rozpustia až 6 tabliet denne. Do 5 dní by príznaky mali zmiznúť. Cena balenia je 240 s.
 • Strepsils - Antiseptikum, ktoré zjemňuje hrdlo a zmierňuje príznaky bežného prechladnutia. Deti (vo veku od 5 rokov) dostávajú až 8 tabliet denne, interval medzi nimi je 3 hodiny a náklady na balenie sú od 160 s.
 • Septolete - antiseptikum, pomáha odstraňovať príznaky angíny a faryngitídy, ale v počiatočnom štádiu. Denná dávka pre deti od 4 rokov je 8 tabliet, rozpustených každé 3 hodiny, cena začína na 210 r.

Olejové roztoky

Lekári odporúčajú deťom starším ako jeden rok liečiť lokálne drogy v krku a jednou z účinných skupín sú olejové roztoky, ktoré môžu ľahko liečiť v ústnej dutine (jazyk, mandle, poschodie) vatovým tampónom alebo gázou. Frekvencia použitia je 3 r / deň. Deti nemôžu používať olejový roztok v čistej forme: podľa pokynov sa riedi vodou. Najefektívnejšie:

 • Chlorophyllipt - v eukalyptovom oleji má antimikrobiálnu aktivitu. Cena fľaše je v rozmedzí 100 - 140 s.
 • Lugolov - Je predpísaný na angínu pectoris, pôsobí na jód, je antimikrobiálne činidlo. Používa sa až do 6 r / deň. Cena sa pohybuje od 80 do 110 s.

Lokálne antibiotiká

Lieky tejto skupiny by sa mali vyberať s osobitnou starostlivosťou, pretože každý vírus má svoj vlastný zoznam „nepriateľov“, na ktorý je citlivý. Preto sa liek Bioparox (aerosól) predpisuje hlavne dieťaťu s anginou mandlí, s angínou, dôraz sa kladie na klaritromycín, s laryngitídou nemá žiadny osobitný zmysel v antibiotikách, ak sa nepripája ďalšia infekcia. Gramycidín C tablety, ktoré je potrebné absorbovať, sú takmer univerzálne: sú predpísané na všetky infekčné a zápalové procesy v ústnej dutine.

Inhalačný rozprašovač

Výhodným spôsobom dodania liečiva na zadnú stenu, ktorý je ťažké dosiahnuť jednoduchým mazaním ústnej dutiny, je uskutočnenie inhalácie rozprašovačom. Môžete použiť niekoľko skupín a foriem liekov: niektorí lekári dokonca radia rozdrviť tabletu furacilínu a rozpustiť ho vo vode. Odborníci často odporúčajú inhalovať antioxidant, acetylcysteín, rotokan.

Ako rýchlo vyliečiť červené hrdlo dieťaťa ľudovými liekmi

Väčšina mladých rodičov sa po odporúčaní pediatrov snaží čo najdlhšie obísť bez tabletiek, takže si vyberajú liek na krk pre deti v receptoch tradičnej medicíny. Podľa odborníkov je možné odstrániť bylinu aj tonzilitídou, ale dieťa sa bude musieť liečiť dlhú dobu a podľa veľmi prísneho časového plánu. Ak máchanie, potom každú hodinu, ak sa odvar a infúzie - potom podľa plánu.

Otepľovacie obklady

Aj keď ste zostavili dlhý zoznam liekov, ako liečiť bolesť v krku pre dieťa, môžete použiť ľudový recept na zmiernenie hlavných príznakov - bolesť - večer zahriať oblasť krku obkladmi. Vyrábajú sa hlavne na báze vodky alebo gáforového oleja:

 • Vodka komprimovať používa sa na zápal mandlí - rozrieďte 100 ml vodky rovnakým množstvom teplej vody, niekoľkokrát zložte gázou. Zakryte hrdlo, na vrch položte polyetylén, krk zabalte do šálu. Odstráňte po 3-4 hodinách.
 • Gáforová kompresia - hlavná zložka je zahrievaná a máčaná gázou. Naneste na krk, prikryte celofánom a teplým šatkou. Procedúra sa vykonáva v noci. Tento obklad sa zahrieva lepšie ako vodka, ale nepoužíva sa u detí mladších ako 3 roky.

Dekorácie harmančeka a šalvie

Zmiernite zápal a znížte závažnosť bolesti, aj keď už bolo rozhodnuté, ako liečiť hrdlo malého dieťaťa, môžete odvar z bylín, ktoré sa nevyhnutne zahrejú. Takéto bylinné čaje posilnia imunitný systém, pomôžu usmrtiť patogénne mikroorganizmy. Sú bezpečné aj pre jednoročné batoľatá a môžu sa kombinovať s akýmkoľvek liekom. Recepty sú jednoduché:

 • 1 polievková lyžica. l. varte šalvie 3 minúty. s 250 ml vody, nechajte mierne vychladnúť. Vypite 50-70 ml pred spaním.
 • 1 lyžička harmanček zmiešajte s 200 ml vody, nechajte ho variť 4 minúty, pretlakujte. Zalejte dieťa každé 3 hodiny (medzi jedlom a vývarom, počkajte 15 minút) v malom množstve - do 30 ml.

Kloktadlo s morskou vodou

Soľná voda má silné antiseptické vlastnosti, takže lekári sa snažia poslať deťom trpiacim chorobami, ktoré spôsobujú komplikácie dýchacieho systému, bližšie k moru. Malé „liečivé more“ sa však dá pripraviť doma oplachovaním soľným roztokom. Používa sa na opuch slizníc, sčervenanie, bolesť. Receptúra ​​je:

 1. Varte pohár vody.
 2. Pridajte 1 polievkovú lyžicu. l. soľ (môže byť more).
 3. Dobre premiešajte, kým sa zrná úplne nerozpustia.
 4. Nechajte roztok vychladnúť na 40 - 38 stupňov.

Ak chcete získať veľmi silné antiseptikum, môžete k ochladenému (!) Roztoku pridať 1 kvapku jódu. Roztok: pomocou tejto zmesi môžete liečiť akútnu faryngitídu, dlhotrvajúcu angínu. Oplachovanie sa vykonáva každú hodinu, ale aby nedošlo k vyschnutiu krku, najmä ak je dieťa mučené suchým kašľom, náhradou soľného roztoku a bylinnou infúziou.

Vdýchnutie horúcej pary

Ak neexistuje horúčka, v prípade častých spazmov hrtanu, prítomnosti zápalu a opuchov, môžete liečiť hrdlo inhaláciou pary.Niektoré z ich receptov navyše pomáhajú obnoviť miestnu imunitu. Existuje niekoľko základných pravidiel postupu:

 • Po jedle počkajte hodinu a pol pred vdychovaním pary.
 • Po procedúre po dobu 30-60 minút. je vhodné mlčať, nejesť, nepiť.
 • Počas a po zákroku miestnosť nevetrajte.

Vykonávanie horúcich vdýchnutí je zakázané pri hnisavej angíne a do 6 až 7 rokov. V iných prípadoch, ak otolaryngológ neposkytne ďalšie kontraindikácie, takýto postup nespôsobí ujmu. Môžete dýchať pary prichádzajúce z panvice alebo zo špeciálnych parných inhalátorov. Najúčinnejšie recepty na krk:

 • Ošúpané zemiaky, kašu varte a bez odtoku vody na inhaláciu použite horúcu panvicu s parou vychádzajúcou z nej. Dýchajte ústami nad zemiakovou kašou po dobu 15 minút, môžete to zopakovať až 4-krát denne.
 • Zriediť 4 lyžičky. Pečieme sódu vo vode, privaríme ho k varu a túto paru dýchame 5-10 minút. ráno a večer.
 • Varte 1 liter vody, položte pred seba, prikryte uterákom a do vody vložte 2-3 kvapky cédrového, eukalyptového, borovicového alebo cypřišového éterického oleja. Dýchajú liečivú paru až 10 minút., Opakujte nie viac ako 2-krát denne.

Roztok na oplachovanie propolisu

Ak je dieťa mučené vírusovým bolesťou v hrdle, pravidelné kloktanie s roztokom propolisu prispeje k zničeniu patogénnych mikroorganizmov. Pre tých najmenších sa odporúča používať tinktúru z vody a pacienti starší ako 7 rokov môžu užívať alkohol. Recepty pre nich sa mierne líšia:

 • Pre deti je oplachovanie pripravené nasledovne: v pohári teplej vody, 1 polievková lyžica. l. infúzia vody propolisom. Opláchnutie sa vykonáva s povinným oneskorením každej časti v ústnej dutine. Frekvencia takýchto oplachov je 6-8 krát denne.
 • Vo veku 7 rokov a starších je povolený roztok alkoholovej tinktúry - 1 lyžička. chované v rovnakej pohári teplej vody. Postup sa uskutočňuje každé 2 hodiny.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.