Herpes na chrbte u detí a dospelých - príčiny, príznaky, diagnostika a liečba antivírusovými liekmi

Výskyt oparu na chrbte spôsobuje veľa nepríjemných príznakov vo forme vodnatej vyrážky, svrbenia a pálenia, ktoré sa môžu šíriť až k spodnej časti chrbta a ramien. Je dôležité začať s liečbou tohto ochorenia včas, pretože toto ochorenie často spôsobuje závažné komplikácie, môže ísť do chronickej formy. Kombinovanú liečbu má predpisovať lekár na základe údajov o type patogénu a závažnosti exacerbácie ochorenia.

Čo je opar na chrbte

Ak sa na chrbte objavia vezikulárne charakteristiky choroby, jedná sa o príznak infekcie herpes vírusom typu 3. Ochorenie môže postupovať rýchlo, bez následkov, avšak so oslabenou imunitou existuje možnosť vzniku chronického oparu. Na miestach nervových vlákien sa po koži šíria vyrážky. Klinika bedrového oparu je podobná prejavom choroby v iných častiach tela. Vzhľad charakteristických vezikúl možno určiť ich porovnaním s fotografiami z rôznych lekárskych zdrojov.

Je nákazlivý

Vírus herpes zoster má vysoký stupeň rozšírenia. Patogény sa prenášajú z infikovanej osoby vzduchovými kvapkami, ktoré sú v kontakte s pokožkou pacienta. Okrem toho sa môžete nakaziť zdieľaním príslušenstva pre domácnosť. K infekcii vírusom varicella zoster a bedrovým oparom dochádza, keď tekutina obsiahnutá v vezikulách, ktorá sa objavuje na epiderme pacienta, vstúpi do tela.

Príznaky

Liečba oparu na chrbte je ľahšia v skorých štádiách, takže je dôležité poznať jeho príznaky. Ochorenie možno identifikovať podľa nasledujúcich príznakov:

 • tvorba akné a pľuzgierov v chrbte;
 • zvýšená telesná teplota (až 39 stupňov);
 • silná bolesť hlavy, celková slabosť;
 • mravčenie na chrbte;
 • sčervenanie kože na chrbte;
 • svrbenie a bolesť v mieste lézie.

Herpes na chrbte dieťaťa

Keď sa narodia, deti už majú imunitu voči patogénom, ktoré spôsobujú bedrový opar. Ochranný mechanizmus novorodenca preberá matku. Vlastné protilátky proti vírusu sa vyrábajú u detí mladších ako 5 rokov. Dieťa sa môže nakaziť kontaktom s chorými rovesníkmi. K aktivácii vírusu dochádza pri prechladnutí, prehriatí alebo infekcii inými mikroorganizmami. Herpes sa prejavuje u detí na spodnej časti chrbta (ružola) s papulami kiahní oviec. Ak sa na chrbte dieťaťa vyskytne herpetická vyrážka, je potrebné poradiť sa s lekárom, aby sa predišlo komplikáciám.

Dôvody

Herpetická infekcia, akonáhle sa dostane do ľudského tela, sa nemôže nijako prejaviť. Aktiváciu vírusu na zadnej strane môžu vyvolať nasledujúce faktory:

 • závažná imunodeficiencia, poruchy imunity;
 • častý stres, emocionálne otrasy;
 • intoxikácia tela, otrava;
 • dlhodobé vystavenie chladu;
 • patológie spojené so zložením krvi, autoimunitné ochorenia;
 • onkologické neoplazmy, chemoterapia;
 • zlé návyky (fajčenie, pitie);
 • predčasné ošetrenie nachladnutia.

Herpes vírusy spôsobujúce vyrážky na chrbte

Herpes vírusy môžu spôsobiť nielen kožné lézie, ale aj iné nebezpečné choroby. Príčinou herpetických erupcií sa často stávajú tieto typy mikroorganizmov:

 • Vírus kiahní (herpesvírus typu 3) - vedie k primárnej infekcii k vyrážkam z ovčích kiahní. Pásový opar sa pozoruje s relapsom herpes zoster.
 • Cytomegalovírus - kauzatívny agens prispieva k vzniku syndrómu podobného mononukleóze, zatiaľ čo sú pozorované vyrážky, ktoré sa šíria po veľkých plochách kože. Prejavy tohto typu herpesu sa podobajú ovčím kiahňam, často lokalizovaným na chrbte.
 • Vírus Epstein-Barrovej - vedie k infekčnej mononukleóze. V zriedkavých prípadoch sa prejavuje herpetickými erupciami v chrbte.
 • Herpesvírus typu 6 - spôsobuje ružicu u detí. Táto choroba sa vyznačuje šírením pupienkov takmer po celom tele.

Komplikácie

Častou komplikáciou pásového oparu je vznik postherpetickej neuralgie. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť aj u pacientov so silnou imunitou. Na zníženie rizika zvyškovej bolesti sa na tento typ ochorenia predpisujú antivírusové lieky. Pri poruchách imunitného systému sa často vyskytuje paralýza nervov. Medzi komplikácie oparu patria mozgové lézie (meningitída, encefalitída), zápal miechy a mozgové príhody. Dôsledky prenášanej choroby sú často bolestivé pocity v žalúdku a črevách a ťažkosti v srdci.

Diagnostika

Herpes zoster so závažnými príznakmi na chrbte nespôsobuje problémy s vizuálnou diagnostikou. Keď sa pacient lieči v skorých štádiách ochorenia - pred objavením sa charakteristických vyrážok - sťažností na bolesti nejasnej etiológie, zaznamená sa zvýšená telesná teplota. V tomto prípade lekári vykonávajú laboratórne testy na protilátky a určujú DNA vírusu. V krvnom teste výsledky odrážajú zvýšenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov, leuko- a lymfocytov. Prejav vírusovej infekcie sa musí odlišovať od pyodermie, ekzému, dermatitídy.

Liečba

Pri prejavoch oparu na pleciach a na chrbte (druh vyrážok môžete určiť porovnaním s fotografiou), musíte sa poradiť s lekárom. Terapia sa predpisuje individuálne v závislosti od typu herpetickej infekcie, závažnosti jej priebehu. Liečba je súbor opatrení na odstránenie príčin a symptómov choroby. Lekári predpisujú niekoľko skupín liekov: antivírusové lieky, lieky proti bolesti, antidepresíva, lieky na posilnenie imunity, vitamíny.

Popri liekoch sa pri liečbe oparu používajú ľudové liečivá - bylinné masti, alkoholové tinktúry, upokojujúce čaje, odvary, obklady. V niektorých prípadoch odborníci odporúčajú fyzioterapiu: diatermia, laserové ošetrenie, vodoliečba. Počas akútneho priebehu choroby by sa mali postupy s vodou obmedziť. Sprchovací kút nie je povolený dlhšie ako 3-5 minút.

Antivírusové lieky

Základom liečby oparu s lokalizáciou vyrážok v chrbte sú protizápalové lieky na vnútorné a vonkajšie použitie. Lieky bojujú proti hlavnej príčine choroby - mikroorganizmom. Často sa predpisujú nasledujúce antivírusové tablety a masti:

 • Famvir - droga znižuje aktivitu herpes vírusu, pomáha zmierňovať bolesť. Tento liek pomáha predchádzať postherpetickej neuralgii. Úcinná látka (famciclovir) je úcinná pre cytomegalovírus, vírus Epstein-Barrovej, ludské herpesové vírusy. Liečba je indikovaná na liečbu ovčích kiahní, herpes zoster a ďalších chorôb, ktoré sa vyskytujú počas herpetickej infekcie. Počas laktácie nemôžete užívať Famvir s precitlivenosťou na jeho zložky, tehotenstvo. Lieky sa nepoužívajú na liečbu detí.
 • Acyclovir je liek patriaci do skupiny antiheretických liekov. Mechanizmus jeho pôsobenia spočíva v inhibícii replikácie mnohých kmeňov herpesu. Antivírusová masť Acyclovir sa používa na liečbu kožných prejavov choroby, ktoré zmierňujú nepohodlie. Nemôžete použiť všetky formy lieku s individuálnou neznášanlivosťou na jednotlivé zložky. Tablety sú zakázané pre deti mladšie ako 2 roky, dojčiace matky.

Ľudová medicína

Herpes na spodnej časti chrbta je možné liečiť pomocou ľudových liekov. Prípravky pripravené doma pomôžu zmierniť stav pacienta pri výskyte svrbenia a pálenia a odstránia vyrážky. Pri zhoršení oparu na pleciach a na chrbte sa odporúča použiť tieto prostriedky:

 • Pri silných bolestiach a kožných vyrážkach zoberte v rovnakom množstve trávu, mätu, slamienku a lopúchu. Mleté a zmiešané ingrediencie. Vezmite 1 polievkovú lyžicu. l. zbierať, naliať pohár vriacej vody. Výsledná infúzia sa má užiť v 2 lyžiciach. l. 2-3 krát denne. Zber týchto bylín je možné použiť ako aplikáciu. Produkt naneste na postihnuté oblasti chrbta alebo ramien, nechajte pôsobiť 10 minút.
 • Pripravte si zmes 2 lyžíc. l. glycerín a 1 polievková lyžica. l. síra. Pomocou získaného balzamu premažte plačové bubliny 2 - 3-krát denne, až kým nezaschnú.
 • Na zlepšenie imunity užite 15 kvapiek alkoholovej tinktúry propolisu denne. Liek sa musí pridávať do nápojov. Liečebný nápoj by sa mal konzumovať, kým príznaky nezmiznú.

Prevencia

Aby sa zabránilo vývoju herpetických prejavov na spodnej časti chrbta, používajú sa vakcíny, imunoterapia a dodržiavanie niektorých obmedzení. Aby sa predišlo infekcii a objaveniu sa príznakov, ktoré spôsobujú nepohodlie, je potrebné uplatňovať preventívne opatrenia:

 • Ukázalo sa, že pacienti s infekciou HIV, rakovinou, ktorí sa podrobili transplantácii orgánov, boli očkovaní proti vírusu ovčích kiahní. Kontraindikácia postupu je prítomnosť protilátok proti tomuto typu oparu.
 • Pacientom so oslabenou imunitou sa odporúča liečiť liekmi, ktoré zvyšujú ochrannú funkciu tela, s frekvenciou 1 - 2-krát za rok. Okrem toho je potrebné zabrániť kontaktu s ľuďmi s pásovým oparom.
 • Tí, ktorí nemajú vážne zdravotné problémy, sa odporúčajú včas liečiť infekčné choroby, zmierňovať telá, viesť zdravý životný štýl a obmedzovať účinky slnka na pokožku.

Herpes foto

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.