Platová karta - ako sa dostať k ruským bankám, sadzby služieb a výhody

Staršia generácia si stále pamätá čas, keď sa v deň výplaty usporiadala dlhá linka pri pokladni podniku. Platová karta, na ktorú banka prevádza plat klienta, sa dnes používa takmer všade. Táto forma služby má veľa výhod, napríklad môžete vybrať požadovanú sumu z bankomatu alebo nechať peniaze na vkladovom účte.

Čo je to platová karta?

Plastové bankové karty sa delia na tri typy: debetné, kreditné a platové. Rozdiel medzi nimi je, že plat klienta sa prevádza na tento plast. V rámci mzdových projektov je možné prevádzať ďalšie peňažné prírastky súvisiace s prácou - cestovné náklady, bonusy, materiálnu pomoc a ďalšie platby, ktoré sa predtým museli prijímať aj prostredníctvom pokladnice.

Na čo je potrebné

Hlavným dôvodom, pre ktorý je platová karta určená, je spoľahlivý mechanizmus prevodu a prijímania zarobených finančných prostriedkov. Zamestnanec organizácie má k dispozícii pohodlný platobný nástroj, ktorý možno použiť nielen na výber hotovosti z bankomatu, ale aj ako prostriedok bezhotovostnej platby v bežných a online obchodoch. Takáto karta je vhodná aj na prevody účtov za verejné služby, poskytovateľa, mobilnú komunikáciu atď.

Kto kartu vytiahne a ako

Použitie plastových kariet na vyplácanie miezd je prospešné aj pre samotný podnik, pretože znižuje hotovostný obrat, eliminuje potrebu pokladníka (alebo inkasných služieb) a veľa šetrí služby vyrovnania hotovosti v banke. Pre držiteľa platovej karty je tiež vhodné, aby všetky náklady na príjem a servis znášala organizácia, v ktorej pracuje, a tento plast bude pre neho bezplatný.

Emitent

Priamym vydavateľom plastovej karty je banková organizácia, ktorá slúži podniku. Úverová organizácia zároveň prijíma nových firemných klientov jednotlivcov využívajúcich jej služby. Držitelia platobných kariet sa spravidla pri poskytovaní služieb spravidla poskytujú výhody - napríklad týmto klientom môžu poskytovať úvery za nižšiu sadzbu.

Ako sa mzdová karta líši od bežnej debetnej karty

Pre začínajúcich používateľov je platová karta často spojená s bežnou debetnou kartou. Medzitým sú to dva rôzne bankové produkty. Tieto dve karty majú podobný vzhľad a spôsob, akým ukladajú peniaze, významné rozdiely, takže plat:

 • vydané bezplatne;
 • doba preferenčnej služby je obmedzená na dobu práce v konkrétnej organizácii;
 • majitelia takýchto plastov patria do kategórie lojálnych zákazníkov a pri servise sa poskytujú výhody a zľavy.

Inkaso naopak ponúka:

 • vo väčšine prípadov prichádzajú s platenou ročnou službou;
 • životnosť karty sa môže pravidelne predlžovať (ale na tento účel je potrebné vymeniť plast);
 • držitelia kariet nemajú osobitné privilégiá na poskytovanie iných bankových služieb.

Vidy-

Majiteľ platových kariet musí vedieť, že okrem toho, že existujú platové debetné karty, sú možné aj iné možnosti služieb (napríklad to môže byť kontokorentný úver alebo úverový). Tieto bankové produkty sa spravidla vydávajú na podnet klienta, ktorý potrebuje ďalšie služby, a súhlasí s tým, že za ne zaplatí.

Debet

Tento typ karty slúži na mzdový účet, na ktorý zamestnávateľ prevádza finančné prostriedky zamestnancom podniku. Mnoho majiteľov takýchto plastových bankových kariet všetkých funkcií používa výdaj len v bankomate a schopnosť platiť za nákupy v supermarketoch. Pripojenie k online bankovníctvu výrazne rozširuje možnosti majiteľov jednotlivých plastických miezd, čo umožňuje používať bankové karty na platenie za služby online.

Kontokorentný debet

Ak sa majiteľ bankovej karty rozhodne požiadať o prečerpanie, má k dispozícii možnosť využiť úverový limit banky. Malo by sa pamätať na to, že za túto službu sa platia osobitné sadzby, čo so sebou prináša ďalšie náklady. Banková štruktúra automaticky odpočíta poplatok za použitie kreditných prostriedkov z účtu klienta po prijatí nových prostriedkov. Limit prečerpania (suma, ktorú môže užívateľ získať) je uvedený v bankovej zmluve.

úver

V tomto prípade budú úverové limity vyššie ako pri kontokorentných kontách a účastníkoch mzdových projektov, takéto karty budú vydané za zvýhodnených podmienok. Napríklad pre tých, ktorí dostávajú plat prostredníctvom Sberbank, táto finančná inštitúcia vydáva kreditné karty vo výške až 200 000 rubľov a 19% ročne (24% pre bežných zákazníkov). Na otvorenie takéhoto plastu v pobočkách Sberbank nepotrebujete balík dokumentov a potrebujete len cestovný pas - úverová inštitúcia už má o klientovi ďalšie informácie (vrátane výšky jeho príjmu).

Ako si môžete objednať platovú kartu sami

Plast pre príjem platov môže vydať sám užívateľ. Toto nie je vôbec komplikovaný postup, napríklad aby ste dostali platovú kartu Sberbank, musíte:

 1. Prezrite si celý rad ponúk výberom toho správneho produktu. Môže to byť karta Visa alebo iný plast, ktorý sa obsluhuje bezplatne.
 2. Kontaktujte pobočku banky so žiadosťou o vydanie a uveďte požadovaný program služieb.
 3. Na vydanie karty sa venujú dva až tri týždne. Spolu s plastom dostane užívateľ aj vložku, na ktorej je uvedené číslo účtu - je potrebné nahlásiť ju účtovnému oddeleniu zamestnávateľa.
 4. Je potrebné pamätať na to, že v súčasnosti nemáte plnohodnotnú platovú kartu (ktorá sa vydáva iba ako súčasť spoločného projektu s účasťou banky a zamestnávateľa), ale plastická na prevod miezd. Z tohto dôvodu budete musieť platiť náklady na údržbu sami.

Registrácia cez internet

Mnoho bánk (VTB24, Alfa Bank, Sberbank a ďalšie) dnes ponúka možnosť objednať si plasty online. Postup sa tu veľmi nelíši od možnosti pri registrácii v pobočke banky - po prechode na nevyhnutnú stránku na webe musíte vybrať typ záujmovej karty (napríklad štandard, zlato alebo platina od Sberbank) a vyplniť formulár. Následne sa žiadosť odošle úverovej inštitúcii a po 2 až 3 týždňoch môžete prísť na hotový produkt karty.

Ako urobiť najlepší výber

Pri výbere banky na zabezpečenie prevodov miezd si môže užívateľ slobodne zvoliť podmienky, ktoré mu vyhovujú, aby sa mohol zastaviť pri najvýhodnejších ponukách pre neho. Dôležité môžu byť tieto:

 • Akcie držané úverovou inštitúciou pre držiteľov debetných kariet. Zahŕňa to aj vrátenie peňazí z nákupov, čo pri aktívnom použití plastov pomáha vrátiť až niekoľko tisíc rubľov ročne.
 • Internetové bankovníctvo a mobilné bankovníctvo, ktoré umožňujú uskutočňovať platby a uskutočňovať prevody bez toho, aby sa doslova dostali z gauča.
 • Dodatočné služby zahrnuté v ročnom predplatnom a možnosť bezplatného servisu.

Náklady na služby

Predpokladá sa, že debetné karty musia mať platenú službu, ale nie je tomu tak. Môžete si napríklad zobrať plastovú úverovú banku „Cosmos“. Prvý rok obsluhy plastových kariet nezabezpečuje platbu, a ak chcete získať tento bonus, musíte v plastu ušetriť najmenej 10 000 rubľov. Nie je ťažké splniť túto podmienku, najmä preto, že táto čiastka zostáva na účte a narastajú úroky.

Sieť ATM

Keďže nie všetky platby sú bezhotovostné, prevaha služieb pre pohodlné výbery hotovosti je dôležitou výhodou platových kariet konkrétnej banky. Keď vyberáte peniaze z „natívneho“ bankomatu, nemusíte premýšľať a obávať sa o províziu za službu - jednoducho to tak nebude. V tabuľke je uvedený zoznam troch najlepších ruských bánk podľa počtu bankomatov:

Názov banky

Počet bankomatov

sporiteľňa

86 103

VTB 24

8 187

Ruská poľnohospodárska banka

4 654

Ako byť prepustený

Keď prestane pracovať v určitej organizácii, mnohí držitelia platových kariet by mohli uvažovať o tom, ako sa bude ďalej konať. V závislosti od pôvodnej situácie sú možné dve možnosti:

 • Platovú kartu vydal zamestnávateľ. V takom prípade, keď je zamestnanec prepustený, môže kartu odovzdať účtovníkovi. Ak má v úmysle ďalej používať plast, bude musieť za službu zaplatiť sám.
 • Plast získal nezávisle zamestnanec (napríklad Sberbank Visa Electron) - v tejto situácii sa pre zamestnanca nič nemení a kartu naďalej používa ako predtým.

Možnosti platov

Správne zvolený tarif poskytuje užívateľovi široké možnosti moderných služieb, platobných transakcií, zliav a bonusov. Aj keď je pre vás dnes nejaká služba irelevantná, nie je pravda, že nebude zajtra užitočná. Napríklad aktívne používanie plastov na platenie aktivuje záujem o spätnú väzbu, hoci až donedávna mu vlastník možno nemusel venovať pozornosť.

Výber hotovosti bez provízie v partnerských bankách

Schopnosť používať bankomaty na výber hotovosti je veľmi výhodnou vlastnosťou, ktorú mnohí plastoví držitelia pravidelne využívajú. Ak má úverová organizácia, ktorá vám kartu vydala, malú sieť bankomatov, budete sa musieť uchýliť k službám bankomatov iných bánk. V tomto prípade je možné niekoľko možností:

 • Použitý plast môžete bezplatne opraviť v bankomatoch iných finančných organizácií. Napríklad, za určitých podmienok môžete vyberať hotovosť z plastu Tinkoff Black na ktoromkoľvek bankomate bez provízie.
 • Služby pridružených sietí sú znížené. Napríklad je vhodné, aby zákazníci spoločnosti Gazprombank používali zariadenia na vydávanie peňazí Promsvyazbank alebo pôžičke Devon, pretože služba v tomto prípade bude iba 0,5%.
 • Výber peňazí z bankomatov tretích strán, ktoré nie sú súčasťou pridruženej siete, často zahŕňa províziu vo výške 1% a minimálnu sumu 100 rubľov, takže ich použitie nie je vždy ziskové.

Internetové dohody

Moderné kartové produkty, ktoré prevádzajú platy, umožňujú vykonávať mnoho transakcií prostredníctvom internetu. Môžete si rezervovať hotely alebo platiť za služby, pričom existujú dve možnosti:

 • Platba sa vykonáva priamo prostredníctvom webovej stránky za poskytovanie služieb zadaním kódu CVC.
 • Platba sa vykonáva prostredníctvom webových stránok banky - táto metóda bude pohodlnejšia z dôvodu väčšej bezpečnosti a ďalších služieb, ako napríklad vytváranie šablón pre pravidelné platby.

Transakcie s peňažnými tokmi

Pomocou platovej karty môže užívateľ prevádzať peniaze na iné kartové produkty alebo bankové účty, ako aj na elektronické peňaženky (Yandex.Money a ďalšie). Ak peňaľenku aktívne pouľívate, má zmysel ju pripevni »na plast - vykonanie platby bude trva» menej času. Pri jednorazových prevodoch bude rýchlejšie využitie služieb výmenníkov, v oboch prípadoch bude provízia až 5%.

Platby v zahraničí

Držitelia kariet Visa a Mastercard ich môžu používať v zahraničí bez osobitných obmedzení, je však potrebné pamätať na to, že zahraničné operácie sú pod osobitnou kontrolou bánk a môžu byť zablokované z dôvodu podozrenia na neoprávnený prístup. Preto si v záujme majiteľa pred cestou overte všetky podrobnosti o používaní kartového produktu v zahraničí u zamestnancov banky.

Nakupovanie online

Použitie plastov na online nakupovanie je veľmi pohodlné a dáva vám možnosť stať sa vlastníkom produktu, ktorý sa vám páči, na pár kliknutí. Vo väčšine prípadov sa platba vykonáva zadaním overovacieho kódu na zadnej strane plastu. Príjemným bonusom k nákupom bude cashback, ktorý vráti časť vynaloženej sumy majiteľovi (2 - 3%, ale môže byť až 10% a viac).

Čo banky ponúkajú platové programy

Ruské banky, ktoré ponúkajú individuálne poskytovanie platových služieb, určujú veľmi rozdielne podmienky poskytovania služieb - pri úrokovej sadzbe aj pri nákladoch na služby alebo dodatočné bonusy. V tabuľke sú uvedené niektoré možnosti s rôznymi ukazovateľmi:

Názov banky

Názov produktu karty

Platobný systém

Platnosť, roky

Prírastok úrokov zostatku,%

Náklady na služby

Obmedzenia stiahnutia

Cashback, iné bonusy, ak sú k dispozícii

Tinkoff Bank

Tinkoff čierna

Mastercard

3

7

Bezplatne, ak je k dispozícii viac ako 30 000 rubľov, v ostatných prípadoch - 99 s. za mesiac

S výberom viac ako 150 000 rubľov mesačne je provízia 2%, s hotovostnou čiastkou 3 až 150 tisíc - zadarmo.

Až 30%, bezplatné prevody na iné karty.

Domáca úverová banka

"Space"

VISA

5

7,5

Prvý rok - zadarmo, potom bez platby s minimálnym zostatkom na účte 10 000 rubľov (alebo 99 rubľov mesačne).

Denný limit pre výber 500 000 rubľov.

Až 10%

Dotknite sa banky

debet

vízum

3

Až 8% v závislosti od termínu

Bezplatná údržba s minimálnym vkladom 50 000 rubľov (alebo 250 rubľov mesačne)

Chýbajú

Až 3%, výber zdarma na všetkých bankomatoch.

Rosbank

"Klasický"

WORLD

5

5

Zadarmo s zostatkom 50 000 rubľov (alebo 150 rubľov za mesiac).

Denný limit pre výber hotovosti je 150 000 rubľov, mesačný limit pre používanie bankomatov tretích strán je 500 000 rubľov.

-

VTB 24

"Individuálne"

vízum

3

7

Zadarmo so zostatkom viac ako 15 000 rubľov

Výber hotovosti na všetkých bankomatoch bez provízie závisí od sumy vynaloženej na nákupy (napríklad pri nákladoch 5 - 15 000 rubľov, bez provízie môžete vybrať až 15 000 rubľov).

Až 10%

Alfa Bank

"Optimálne"

Mastercard

3

Až 8%

Bezplatná služba s platom 20 000 alebo viac rubľov

Neexistujú žiadne provízie a obmedzenia týkajúce sa výberu hotovosti od partnerských bánk

Až 50% pri platbe v reštauráciách

Citibank

Standart

Mastercard

3

3,5

Zadarmo pri zarábaní viac ako 80 000 rubľov (alebo 250 rubľov mesačne)

Výber hotovosti prostredníctvom bankomatov tretích strán - 1% (najmenej 100 rubľov).

-

Výhody a nevýhody plastických hmôt

Umelohmotný materiál na výpočet zárobkov, ktorý sa poskytuje v práci alebo sa vydáva samostatne v banke, má mnoho výhod vo forme úrokov získaných zostatku a pohodlného spôsobu ukladania peňazí. Preto sa väčšina podnikov v Moskve a ďalších veľkých mestách už dlho rozhodla pre tento bankový produkt. Ak hovoríme o nedostatkoch, bude to „nevýhoda“ moderných plastových ponúk všeobecne - môže to zahŕňať:

 • vysoké ročné udržiavacie poplatky;
 • nízka úroková sadzba (v porovnaní s ponukami úspor v rovnakých bankách);
 • vysoká provízia v bankomatoch tretích strán a pri medzibankových prevodoch.