Ako sa vysporiadať s šváby byt a dom

Dezinsekcia priestorov a následná prevencia umožní odstránenie hmyzu. Na spracovanie si musíte sami kúpiť alebo otravovať. Profesionálne služby sa budú môcť šváby zbaviť naraz. Do-it-sami opatrenia sú vhodné, aby sa zabránilo opätovnému výskytu škodcov a práce pri zachovaní čistoty.

Prečo šváby začať

Hmyz sám príde na miesto, kde nájde jedlo alebo sa množí po náhodnom kontakte:

 1. Od susedov alebo technickej miestnosti.

 2. Z odpadových sklzov, vetracích šácht.
 3. Kanály pre vodu, kanalizačné potrubia.
 4. S použitými vecami, spotrebičmi.
 5. Na chodidlách.

Ako získať šváby

Výsledkom bude iba súbor opatrení:

 1. Strávte denné čistenie, nehromadené odpadky.

 2. Potraviny skladujte v nádobách, pevne uzatvorených vreckách.
 3. Na stoloch nenechávajte špinavé riady, drobky.
 4. Suché umývadlá, kúpeľ. Zatvorte odtok.
 5. Praskliny a trhliny utesnite na soklových doskách a obkladových paneloch.
 6. Používajte zakúpené alebo ľudové prostriedky na ničenie škodcov.
 7. Ak je to potrebné, zavolajte oddelenie ochrany rastlín od SES alebo komerčnej služby.

Chemikálie proti švábom

Insekticídy by sa mali používať opatrne. Injekčné liekovky uchovávajte mimo dosahu detí a domácich zvierat. Nechajte miestnosť na spracovanie. Hmyz umiera niekoľko hodín po kontakte s chemikáliou. Na konsolidáciu výsledku zopakujte ošetrenie po 3 až 4 dňoch, keď sa z kladených vajec vyliahne nová generácia.

Dichlórvos

Výrobok pozostáva z insekticídov a vonných látok, ktoré zakrývajú nepríjemný zápach. Približná cena fľaše je 200 ml. - 150 rubľov. Prchavý prípravok preniká škrupinou do dýchacích ciest hmyzu, kde paralyzuje jeho nervový systém.

Pravidlá používania dichlorvosu:

 1. Zvieratá a deti vyberte z miestnosti, odstráňte riad a výrobky, zatvorte dvere a okná.

 2. Umývadlá umývajte tak, aby jednotlivci s prístupom k vode nemohli prežiť.
 3. Nasaďte si respirátor a rukavice, pretrepte fľašu.
 4. Zo vzdialenosti 20 cm od povrchu ošetrujte oblasti, kde môžu byť šváby.
 5. 1 - 2 hodiny po postreku, vetrajte miestnosti, vykonávajte mokré čistenie.
 6. Nepoužívajte výrobok pravidelne, aby šváby neboli návykové.

Cestoviny Globol

Hnedá hmota obsahuje insekticídy na báze chlórpyrifov a atraktantov. Príjemná aróma oleja z kakaových bôbov spôsobuje, že hmyz konzumuje cestoviny, ktoré pri vstupe do zažívacieho systému vedú k ich smrti. Celý cyklus eliminácie rodiny bude trvať 2 až 3 týždne. Tento nástroj je neškodný pre ľudí a domáce zvieratá. Približná cena fľaše je 75 ml. - 350 rub.

Kroky spracovania:

 1. Nasaďte si rukavice, hnette a hadičku zohrejte rukami.

 2. Aplikujte pastu na základné dosky, komunikačné zásuvky.
 3. Na ťažko prístupné miesta, kde nie je možné priame spracovanie zo švábov, umiestnite pasce - hárky kartónu s produktom.
 4. Po 3 až 5 dňoch vymeňte návnady za čerstvé, aby sa účinok posilnil, po ďalšom týždni prípravok dôkladne opláchnite z povrchov.

Dohlox gél

Výrobok obsahuje fipronil, ktorý zabije hmyz pri konzumácii a pri kontakte s ním. Gél slúži ako návnada pre škodcov, ktorí ho na nohách prenášajú do hniezd, kde infikujú rodinu. Používajte sokly, kanalizačné potrubia, kuchynský nábytok, zadné steny domácich spotrebičov. Cena za fľašu 20 ml je od 50 rubľov.

Dohlox-gel používajte v gumových rukaviciach, po práci si umyte ruky mydlom. Po 3 až 4 dňoch utrite všetky povrchy, na ktoré bola kompozícia nanesená. Výrobok je nebezpečný pre domáce zvieratá.

Krieda Mashenka

Popularita produktu sa vysvetľuje jeho ľahkým použitím. Hmyzová ceruzka je bez zápachu, nevypúšťa škodlivé látky a ľahko sa zmýva z povrchov. Výrobok obsahuje deltametrínový insekticíd, ktorý vedie k smrti škodcov bez ohľadu na to, či látka vstupuje do žalúdka alebo labiek. Priemerná cena za 20 g je 30 rubľov.

použitie:

 1. Nasaďte si rukavice, otvorte obal.

 2. Nakreslite čiary v preplnených oblastiach. Odporúčané výrobcom oblasti použitia - soklové lišty, škridlové dlaždice, vetracie otvory, vodovodné a vykurovacie potrubia, skrinky pod umývadlom, odpadkový kôš.
 3. Nepláchnite výrobok, kým sa neobjaví šváby. Každé 2-3 dni obnovte vedenie.
 4. Ako preventívne opatrenie nakreslite kriedou možné miesta na vstup švábov do miestnosti, ich obľúbené chodníky - parapety, sklon vstupných dverí, bočné časti kuchynského nábytku.

Moderné metódy riadenia švábov

Regulátory rozmnožovania hmyzu pomôžu vyrovnať sa so škodcami, ktorí ich zbavia ich reprodukčnej funkcie bez zabíjania. Tablety Harris Roach sa predávajú v baleniach po 100. Náradie musí byť umiestnené na miestach, kde sa často objavujú šváby.

Tablety sú bez zápachu, neprodukujú toxické výpary, ale môžu spôsobiť otravu. Umiestnite ich na miesta, kde sa domáce zvieratá a deti nemôžu dostať. Granule môžete umiestniť do chladničky, skrinky, umývadla, na parapety. Nevýhodou je dlho čaká na výsledok.

Boj proti švábom v byte pomocou netoxickej infuzóriovej zeminy alebo kremeliny je možný bez odstránenia domácich miláčikov a detí. Táto prírodná látka extrahovaná z jazierok ovplyvňuje iba exoskelet hmyzu. Vstúpením do reakcie priamo alebo prostredníctvom iného jednotlivca kompozícia koroduje chitínový kryt, ktorý zabíja švába. Pre ľudí je tento nástroj bezpečný.

Kremelina by mala byť posypaná podlahovými doskami, kuchynským nábytkom a ďalšími oblasťami, kde je najväčšia akumulácia švábov. Aby bola látka pre hmyz atraktívnejšia, môžete ju zmiešať so štipkou cukru.

Ľudové spôsoby boja proti švábom

Tieto prostriedky nie sú o nič menej účinné ako kúpené. Ich hlavnou výhodou je bezpečnosť ľudí a zvierat. Spracovanie samostatne pripravených liekov sa môže striedať s použitím zakúpených výrobkov. Hmyz, ktorý si rýchlo zvykne na chemikálie, nebude mať čas na získanie imunity. Menej populárne metódy kontroly škodcov - pomalý účinok.

Pasce

Lepiaca páska na šváb si môžete kúpiť v obchode alebo si ju môžete vyrobiť sami. Lepenku obojstranne prilepte na lepenku, na ktorú sa prilepí hmyz. Aby ste ich zaujali v pasci, dajte do stredu med, džem alebo cukor.

Na suchý zips umiestnite suchý zips: za nádoby, pod chladničku a vaňu na kuchynské skrinky. Ak je v miestnosti veľa švábov, každý deň vymieňajte pascu na domáce lepidlo.

Jednoduchá pasca môže byť vyrobená z plechovky. Vnútorné hrany namažte vazelínou alebo rastlinným olejom, aby sa hmyz nevracal. Na dno plechovky dajte cukor, ktorý priťahuje škodcov. Umiestnite nádobu pod umývadlo alebo vaňu, za kanalizačné potrubie alebo za toaletu.

Ak chcete rýchlo zbaviť šváby, vymeňte návnadu niekoľkokrát denne. Pri vytváraní hmyzu umyte pasce a znova naneste olej. Ak máte veľa švábov, usporiadajte po celom byte 3-5 plechoviek. V prípade suterénov a podkroví, kde neexistujú žiadne konkrétne oblasti preťaženia, nie je táto metóda účinná.

Jedová návnada

Šváby sa môžu ničiť kyselinou boritou alebo boraxovým práškom. Obe tieto látky sú jedom hmyzu a pri kontakte ničia ochranný exoskelet. Ak zložky vstúpia do zažívacieho systému, spôsobia poškodenie črevných stien.

Princíp použitia látok je rovnaký:

 1. Vezmite lyžicu kyseliny boritej alebo prášok boraxu.

 2. Varte kuracie vajce, vytiahnite žĺtok, zmiešajte s jedom, pridajte štipku cukru alebo vanilínu. Jedlú porciu možno nahradiť zemiakmi.
 3. Rozmiestnite gule 5 až 7 mm z výsledného zloženia a rozložte ich na miesta, kde sa vyskytuje hmyz. Po 3 až 4 dňoch jed obnovte.

Odpudzovače

Šváby sú citlivé na zápach. Keď vydláždili cestu k zdroju potravy alebo vody, označia ju feromónmi, aby sa vrátili po spevnenej ceste. Štipľavý zápach zrazí šváby z ich smeru, aby ich hladovali. Mínus metódy je vysoká pravdepodobnosť návratu hmyzu. Nástroj je účinný iba v kombinácii s inými metódami s neustálym opakovaním.

Na potlačenie zápachu použite éterické oleje. Švábom sa nepáčia arómy balzamu s citrónom, eukalyptu, citrusových plodov, napríklad citróna, pomaranča, grapefruitu. Olej možno nanášať pod vaňu, umývadlo alebo nábytok. Na otvorené plochy pripravte zmes - pridajte 5-6 kvapiek do 1 litra teplej vody, nalejte tekutinu do sprejovej fľaše alebo parfumovej fľaše. Postrek domácej chuti je bezpečný.

Šváby neznášajú čpavok. Pridajte do vedra 5 - 6 polievkových lyžíc roztoku amoniaku, aby ste ich vyčistili po každom vyčistení. Táto metóda urobí najlepší prostriedok na šváby ešte účinnejšou. Hmyz sa nepáči aróme pelargónie, mäty. Ak sú v dome kvetináče s kvetmi, pred spaním ich položte na zem bližšie k hmyzu.

Mrazivý

Vlasťou švábov sú trópy, ani dospelí, ani larvy nemôžu tolerovať nízke teploty. Už u +4 je hmyz nepríjemný, snaží sa opustiť miestnosť. Teplota -10 stupňov zabije celú rodinu.

Vytiahnite kuchynské zásuvky a vyprázdnite police tak, aby z nich všade voľne prechádzala studená voda. Nezabudnite, že nízke teploty môžu spôsobiť poškodenie vodovodných potrubí, izoláciu prikrývkami alebo fóliou. Okná otvárajte 2 - 4 hodiny, ak je to potrebné, opakujte ich za deň. Ničenie švábov v lete mrazením nie je možné.

Kontrola škodcov zo švábov

Z profesionálneho spracovania zomierajú dospelí a larvy. Procedúra trvá 2 - 3 hodiny, priestor pre túto dobu musí zostať. Pred spracovaním dôkladne utesnite výrobky, premiestnite nábytok ďalej od stien a rohov.

Existujú dve populárne metódy ničenia škodcov:

 • Horúca hmla, Aby sa účinnejšie otrávili šváby na ťažko prístupných miestach, kvapalné formulácie sa zahrievajú na 60 stupňov a striekajú tenkým prúdom pary. Produkt sa chladí studeným vzduchom a mení sa na hmlu. Vlastnosti jedu pri zahrievaní sú vylepšené.

 • Studená hmla, Jed rozpustený v kvapaline sa rozprašuje bez zahrievania. Úzka dýza výkonného podávacieho zariadenia vytvára kvapky minimálnej veľkosti, takže stúpajú vo vzduchu asi 4 hodiny. Najprv hmla stúpa, potom sa postupne usadzuje a pokrýva aj ťažko prístupné povrchy, rýchlo ničí parazity.

Priemerné náklady na spracovanie jednoizbového bytu:

 • studená hmla - 1500 - 3 000 rubľov;

 • horúca metóda -4000-7000 rub.