Klotrimazol - návod na použitie lieku

Na odstránenie príčinných účinkov lišajníkov pri plesňových infekciách sa predpíše antibakteriálne liečivo Clotrimazol - návod na použitie, ktorý obsahuje informácie o dávkovaní a spôsobe použitia. Tento liek s antimykotickým účinkom sa nevzťahuje na antibiotiká, ale má škodlivé účinky na mikroorganizmy. Prečítajte si pokyny na jeho použitie, možné vedľajšie účinky opísané v pokynoch.

Klotrimazol pre huby

Podľa farmakologickej klasifikácie je klotrimazol zaradený do skupiny liekov s protiplesňovým účinkom a so širokým spektrom účinku. S ním môžete eliminovať príznaky viacfarebného lišajníka, plesňových prejavov na koži a slizniciach genitálneho traktu. Činidlo s antimykotickým účinkom sa používa topicky, externe alebo intravaginálne, má niekoľko rôznych foriem uvoľňovania. Používajú ho deti a dospelí.

Zloženie a forma uvoľnenia

Existuje šesť foriem uvoľňovania liečiva: krém, masť, gél, roztok, vaginálne čapíky a tablety. Pozrite sa na podrobné zloženie každého lieku:

Koncentrácia klotrimazolu

Pomocné komponenty

popis

obal

krém

1 g na 100 g

Cetostearylový a benzylalkohol, sorbitan stearát, oktyldodekanol, polysorbát, voda, syntetický spermacet

Biela, jednotná

Hliníková tuba 20 g

masť

Monoglyceridy, cetostearylalkohol, ricínový olej, emulzný vosk, polysorbát, glycerol, metyl a propylparahydroxybenzoát, propylénglykol, voda

Biela žltkastá so slabým zápachom

15 a 30 g hliníkových rúr

gél

10 mg na 1 g

Etylalkohol, glycerol, makrogol, karbomér, šalviový extrakt, propylénglykol

Homogénny priehľadný šalviací gél

20 a 40 g hliníkových rúr

riešenie

10 mg na 1 ml

Etanol, propylénglykol, polyetylénglykol

Číra bezfarebná tekutina

Sklenené injekčné liekovky s objemom 25 ml s aplikátormi

Vaginálne čapíky

100 mg na 1 ks.

Polosyntetické glyceridy

Cylindrokónický tvar, bielo-žltá farba, vzduchová tyčinka alebo lievikovité vybranie v sekcii

6 ks v blistroch

Vaginálne tablety

Stearan horečnatý, kyselina adipová, monohydrát laktózy, hydrogenuhličitan sodný, zemiakový škrob, laurylsulfát sodný, koloidný oxid kremičitý

Biela podlhovastá

6 ks v blistroch

Farmakodynamika a farmakokinetika

Hlavná látka inhibuje rast a množenie mikroorganizmov, má fungistatický účinok a fungicídny účinok, vedie k smrti húb. V dôsledku inhibície syntézy ergosterolu sa zložka viaže na fosfolipidy bunkovej membrány húb a mení jej priepustnosť. Pri vysokých koncentráciách klotrimazol poškodzuje hubové bunky lýzou bez toho, aby inhiboval syntézu ergosterolu, zabraňuje tvorbe proteínov, tukov a polysacharidov húb, ničí ich nukleové kyseliny a zvyšuje produkciu draslíka.

Droga široko ovplyvňuje dermatofyty, kvasinky, dimorfné huby a plesne, prvoky a ničí grampozitívne baktérie. Fungistatická aktivita sa prejavuje vo vzťahu k mycéliu dermatofytov, plesňových húb z rodu Candida. Komponent sa prakticky neabsorbuje do systémového obehu, keď sa aplikuje na neporušenú a nezápalovú pokožku. Koncentrácia v krvnom sére je zanedbateľná, pri intravaginálnom podaní je absorpcia 3 - 10% dávky. Liek sa rozpadá v pečeni na neaktívne metabolity, ktoré sa vylučujú obličkami a črevami.

Čo je masť clotrimazol

Pri vonkajšom použití masti, gélu, krému a roztoku sa podľa pokynov rozlišujú tieto indikácie:

 • plesňové ochorenia spôsobené dermatofytmi, plesňami podobnými kvasinkám, patogénmi plesní citlivými na aktívnu zložku;
 • mykózy nôh, rúk;
 • candida vulvitis, balanitis s lokalizáciou huby vo vnútri tela;
 • viacfarebný lišajník, erytrrasma;
 • kožná mykóza;
 • plesňová infekcia vonkajšieho ucha.

Pri použití intravaginálnych foriem lieku (roztok, čapíky a tablety) sú tieto indikácie:

 • genitálne infekcie spôsobené kvasinkovými hubami rodu Candida;
 • kandidóza vulvovaginitída;
 • urogenitálne infekcie;
 • trichomoniáza;
 • genitálna superinfekcia spôsobená mikroorganizmami, ktoré sú citlivé na aktívnu zložku liečiva;
 • rehabilitácia pôrodného kanála pred pôrodom.

Dávkovanie a spôsob podávania

Pokyny a recenzie hovoria, že klotrimazol môžete používať vaginálne alebo navonok. Dávka, priebeh liečby a spôsob použitia závisia od typu choroby, individuálnych charakteristík pacientov, ich veku a typu patogénu. Krém, masť a gél sa často aplikujú na pokožku, aby sa odstránili mykózy a lišajníky, tablety a čapíky sa používajú intravaginálne na liečbu urogenitálnej kandidózy.

Klotrimazolový krém

Na vonkajšie použitie je určený krém Clotrimazole. Podľa pokynov sa nanáša na suché čisté postihnuté miesta až trikrát denne. Ak príznaky už zmizli, odporúča sa pokračovať v liečbe ďalšie dva týždne, aby sa zabránilo recidíve. Krém sa nanáša na pokožku, umýva sa mydlom neutrálnej kyslosti, bez obväzu, na chodidlá sa používa medzi prstami. Priebeh liečby je:

 • dermatomykóza - až 4 týždne;
 • erythrasma - až mesiac;
 • viacfarebný lišajník - do 3 týždňov;
 • kandidóza vulvitída - do 2 týždňov;
 • minimálne trvanie je 3 týždne.

Gél

Klotrimazolový gél sa tiež používa navonok na pokožku. Používa sa na postihnuté miesta 2-3 krát denne. Podľa pokynov bude minimálny priebeh liečby 2-4 týždne. Gél sa smie používať na ošetrenie ústnej dutiny - až dvakrát denne po dobu najviac jedného týždňa. Ak je liek predpísaný na intravaginálne podanie, použite 100 - 150 mg klotrimazolu denne počas 1-6 dní.

Klotrimazolová masť

Podľa pokynov sa masť nanáša v tenkej vrstve 2-3 krát denne na pokožku očistenú neutrálnym mydlom a vysuší sa. Jemne votrite kompozíciu a nechajte ju absorbovať. Trvanie liečby je:

 • dermatomykóza - od mesiaca;
 • pityriasis versicolor - 1-3 týždne;
 • na konci kurzu je vhodné pokračovať v liečbe ďalšie 2 týždne;
 • s plesňovými infekciami nechtov na nohách - počas 2 až 3 týždňov.

Riešenie

Rovnako ako gél sa môže roztok klotrimazolu použiť zvonka na ošetrenie kože a intravaginálne na odstránenie patogénov kandidózy. V prvom prípade sa roztok aplikuje na postihnuté suché oblasti až trikrát denne po dobu 0,5 až 1 mesiaca. Na ošetrenie úst sú určené výplachy a aplikácie bavlnenými tampónmi dvakrát denne, nie dlhšie ako týždeň. Podľa pokynov by intravaginálne použitie roztoku nemalo presiahnuť šesť dní.

Čapíky clotrimazol

Na lokálne použitie sú určené čapíky s klotrimazolom. Podľa pokynov ich intravaginálne podávajú ženy a dospievajúce dievčatá. Vkladajú sa do pošvy večer veľmi hlboko a ležia na chrbte so zahnutými nohami. Priebeh liečby trvá šesť dní - v každom z nich je do vagíny zavedený jeden čapík. Opakovanú terapiu predpisuje lekár po vyšetrení.

Klotrimazol tablety

Inou formou uvoľňovania na intravaginálne použitie sú tablety. Priebeh liečby trvá 6 až 7 dní, počas ktorých je predpísaná jedna tableta / deň alebo tri dni, jedna tableta dvakrát denne. Ak do troch dní nedôjde k úcinku, diagnostika sa prehodnotí a ak po týždni liecba zlyhá, je potrebná lekárska konzultácia. Opakovaná terapia je možná, ale zvyšuje riziko detekcie patológie diabetes mellitus alebo infekcie HIV.

Ak sa príznaky objavia po niekoľkých mesiacoch, pacient je poslaný k lekárovi. Na infekciu vulvy sa môžu kombinovať tablety a krémy. Na úplné rozpustenie prvej musíte vytvoriť normálnu vlhkosť vo vaginálnej sliznici, ak je suchá, môže tableta vyniknúť. Aby ste tomu zabránili, podajte tabletu čo najhlbšie. Podľa pokynov sa liečba počas menštruácie nevykonáva. Ak sa vyžaduje rehabilitácia, žena sa pred pôrodom predpíše jedna tableta.

Osobitné pokyny

Podľa pokynov pre jednotlivé typy liekov existujú pri ich používaní osobitné pokyny:

 • Zabráňte vniknutiu krému do sliznice očí, neberajte ho dovnútra.
 • Infikované oblasti liečte súčasne s poškodením pošvy, podobne uskutočnite terapiu s mužským partnerom.
 • Cetearylalkohol v kompozícii môže spôsobiť kontaktnú dermatitídu.
 • Ak dôjde k citlivosti alebo podráždeniu pokožky, terapia sa zastaví.
 • Antikoncepcia obsahujúca latex sa účinnou látkou ničí - alternatívne lieky by sa mali používať po piatich dňoch po liečbe.
 • Nie sú k dispozícii údaje o vplyve lieku na mieru psychomotorických reakcií.
 • U pacientov so zlyhaním pečene je potrebné sledovať funkčný stav pečene.

Počas tehotenstva

Použitie lieku je indikované pre tehotné ženy len podľa predpisu lekára, ak odhaduje, že prínos pre matku je vyšší ako riziko pre plod. Epidemiologické štúdie neodhalili porušenia počas nosenia dieťaťa alebo jeho zdravia pri užívaní drogy. Nie sú k dispozícii údaje o vplyve lieku na fertilitu. Čapíky sú kontraindikované v prvom trimestri gravidity.

V detstve

Na liečbu plesňových ochorení u detí môžete použiť roztok krému, masti a klotrimazolu. Dávkovanie je podľa návodu, nelíši sa od dospelých. Tablety sa môžu používať od 12 rokov. Indikácie pre použitie:

 • Liečba kandidózy v ústnej dutine. 10 - 20 kvapiek roztoku sa nanesie na vatový tampón a trie postihnuté miesta 3-4 krát denne, priebeh trvá, kým príznaky úplne nezmiznú (asi 2 až 3 dni).
 • Plesňové lézie kože, slizníc, nechtových húb. Krém alebo masť sa používa 1-3 krát denne.

Liekové interakcie

Pokyny na použitie lieku naznačujú jeho interakciu s inými liekmi:

 • Amfotericín, nystatín a natamycín znižujú účinnosť klotrimazolu, okrem formátu masti, pôsobiacej vo vrstvách epidermy.
 • Vaginálna kombinácia klotrimazolu a perorálneho takrolimu (imunosupresívneho liečiva) zvyšuje jeho koncentráciu v krvnej plazme a vyžaduje starostlivé sledovanie pacientov.

Vedľajšie účinky

V závislosti od použitia rôznych foriem uvoľňovania klotrimazolu sú v pokynoch uvedené tieto vedľajšie účinky:

 • alergické reakcie, žihľavka, mdloby, arteriálna hypotenzia, dýchavičnosť;
 • vyrážka, svrbenie na koži, peeling, bolesť, opuch, podráždenie, pálenie;
 • výtok, svrbenie, pálenie a opuch vaginálnej sliznice;
 • bolesti hlavy, bolesti brucha;
 • časté močenie;
 • vzhľad pľuzgierov;
 • zápal močového mechúra;
 • bolesť pri pohlavnom styku, pálenie penisu partnera.

Predávkovať

Príznaky náhodného požitia lieku sú závraty, vracanie, nevoľnosť. Liečba je symptomatická. Pri externom použití je predávkovanie nepravdepodobné. Keď sa používajú vaginálne formy klotrimazolu v množstve presahujúcom odporúčanú, prejav nebezpečného stavu nie je možný. Pri prehltnutí tabliet alebo čapíkov je možná ospalosť, halucinácie, zvracanie a anorexia. Na odstránenie príznakov sa pacientom podáva aktívne uhlie. Neexistuje žiadne špecifické antidotum.

Kontraindikácie

Podľa pokynov sú kontraindikácie použitia liekov nasledujúce:

 • Precitlivenosť na zložky.
 • Prvý trimester gravidity, menštruácia s použitím čapíkov.
 • Opatrne sa liek používa počas dojčenia, v prvom prípade vaginálnej kandidózy.
 • Pre tablety - vek do 12 rokov; viac ako dva prípady drozdu za posledných šesť mesiacov; anamnéza pohlavne prenosných chorôb; tehotenstva; vek nad 60 rokov; precitlivenosť na imidazoly.
 • Na krvácanie z pošvy, krvácania z maternice, vredov, pľuzgierov na vulve je zakázané používať tablety. Nemôžete ich použiť na dysúriu, horúčku alebo hnačku, zvracanie, bolesti chrbta a pliec.

Podmienky predaja a skladovania

Krém sa vydáva v lekárňach na lekársky predpis, zvyšok formy bez neho. Podmienky skladovania: suché čisté miesto bez prístupu pre deti. Čas použiteľnosti: krém, sviečky a tablety - 3 roky, masť - 2 roky.

Analógy

Podľa účinnej látky a farmakologického účinku sa nasledujúce analógy klotrimazolu vyrábajú vo forme krému, tabliet, roztoku a čapíkov:

 • Candide;
 • Canison;
 • imid;
 • Kandibene;
 • Kanesten;
 • Ganesten;
 • Lotrimin;
 • Mikosporin;
 • Panmikol;
 • Alokandp;
 • antifungol;
 • Dignotrimanol;
 • Faktodin;
 • Funginal;
 • Ginelotrimin.

Cena klotrimazolu

Náklady na liek závisia od formy jeho uvoľnenia, marže predávajúceho a nákladov výrobcu. Klotrimazol môžete kúpiť cez internet alebo v známej lekárni. Orientačné ceny v Moskve sú tieto:

názov

Cena pri nákupe online, rubľov

Cena pri nákupe prostredníctvom lekárne, rubľov

Krém 1% 20 g

76

80

Vaginálne tablety 100 mg, 6 ks.

20

25

Roztok na vonkajšie použitie 1% 15 ml

197

220

Masť 1% 30 g

132

150

Recenzia

Lyudmila, 44 rokov, našla som drozd vaginálnej sliznice. Bolo to nepríjemné, došlo k nepríjemnému sýrovému výtoku, všetko svrbilo. Gynekológ predpísal vaginálne čapíky pre klotrimazol. Páčilo sa mi, že obal je určený len na celú liečbu - šesť kusov. Po absolvovaní terapie som zabudol na nepríjemné príznaky.
Leo, 31. Novonarodený syn mal v ústach drozd. Najprv sme s manželkou zbadali malý slizobiely povlak a potom celé zrazeniny. Pediater predpísal lubrikáciu postihnutých oblastí roztokom klotrimazolu. Nenašli sme pozitívne recenzie na užívanie tejto drogy u detí mladších ako jeden rok. Rozhodli sme sa použiť iný liek.
Maxim, 29 rokov, niekde sa mi podarilo chytiť viacfarebnú lišajnicu. Zachytil sa, až keď objavil na svojich rukách zvláštne miesta. Bežal som k dermatológovi a on mi predpísal klotrimazolovú masť. Rozmazal som to škvrnami podľa pokynov - niekoľkokrát denne. Po týždni sa stali veľmi jasnými a po mesiaci úplne zmizli. Dúfam, že sa choroba už nevracia.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.