Známky hypertenzie 3. stupňa - režimy liečby drogami a strava

Hypertenzia 3. stupňa je diagnostikovaná lekármi, keď vývoj choroby ovplyvňuje iné orgány a systémy osoby, sprevádzaný rôznymi negatívnymi faktormi. Obličky, mozog sú zapojené do patologických procesov a stav srdcového svalu vykazuje významné odchýlky. Diagnóza je spravidla sprevádzaná rizikom 4 - maximálnym stupňom nebezpečenstva.

Čo je to hypertenzia 3. stupňa

Hypertenzia 3. stupňa sa podáva pacientom, u ktorých systolický tlak presahuje 180 mm a diastolický tlak - 110 mm pri opakovanom meraní. Tento závažný stupeň je podľa medzinárodnej lekárskej klasifikácie sprevádzaný zvýšeným rizikom infarktu, mozgovej mŕtvice a rozvojom zlyhania obličiek. Pacienti s diagnózou majú ďalšie nebezpečné faktory: cukrovku, nadváhu, výskyt zlých návykov a sprievodné ochorenia.

Dôkaz

Hypertenzia 3. stupňa je sprevádzaná výskytom mnohých objektívnych príznakov zlého zdravotného stavu. Na pozadí vysokého krvného tlaku ovplyvňujú patologické zmeny v tele celkový stav, pohodu. Ako choroba pokračuje, patologické procesy môžu vyvolať život ohrozujúce stavy. Zvažujú sa príznaky, že hypertenzia progreduje:

 • poškodenie pamäti, vaskulárna ateroskleróza;
 • opuch nôh, obmedzenie pohyblivosti;
 • neustály pocit únavy, slabosti;
 • bolesti hlavy, závraty;
 • u mužov - zhoršenie účinnosti.

Príčiny hypertenzie 3. stupňa

Hypertenzia 3. stupňa sa neobjaví v ten istý deň. Tento stav prechádza kombináciou veku pacienta, pohlavia - lekári klasifikujú ľudí starších ako 50 rokov, najmä mužov, ako rizikovú skupinu z dôvodu výskytu zlých návykov. Primeraná včasná liečba pomáha predchádzať pokročilému štádiu choroby. Hlavné príčiny vzniku choroby:

 • diabetes mellitus;
 • zlé návyky - alkohol, fajčenie, jesť tučné mäso;
 • zanedbávanie fyzickej aktivity, cvičenie;
 • nadváhou;
 • patologické zmeny v endokrinnom systéme.

Rizikové skupiny

Lekári rozlišujú štyri rizikové skupiny v závislosti od závažnosti príznakov, postihnutia iných orgánov, systémov. Priradenie jednej z nich neznamená, že neexistuje možnosť progresie ochorenia, a preto by sa ľudia s diagnózou mali pravidelne kontrolovať lekármi. V závislosti od stupňa ochorenia je predpísaná liečba, pri zvolenej liečbe sa zohľadňujú sprievodné faktory:

 • 1 riziková skupina. Postihuje sa menej ako 15% ciev, zvyšok tela nie je ovplyvnený.
 • 2 skupina. 15-20%, až 3 súvisiace faktory.
 • 3. skupina. 20 - 30%, viac ako tri priťažujúce diagnózy.
 • 4 skupina. Viac ako 30% je postihnutých inými systémami tela.

Komplikácie

Pretože hypertenzia 3. stupňa je systémová patológia, existuje takmer vždy riziko komplikácií. Aby sa predišlo zhoršeniu ochorenia, lekári odporúčajú včasnú kontrolu u kardiológa av prípade potreby sa podrobia komplexnej liečbe špecializovanými drogami. So systémovým zapojením tela do negatívneho procesu je možné pozorovať:

 1. Výskyt hypertenzných kríz - ťažké stavy s ťažkými bolesťami hlavy, závraty, nevoľnosť, tinnitus.
 2. Zrakové poškodenie v dôsledku hypertenzie až do čiastočnej straty.
 3. Vývoj ochorenia obličiek, zhoršený odtok tekutín, opuch.
 4. Patológie nervového systému, mozgu, v závažných prípadoch - mozgová príhoda.
 5. Srdcové zlyhanie, ischemická choroba - s vysokou pravdepodobnosťou infarktu.

Liečba hypertenzie 3. stupňa

Hypertenzia v 3. etape sa nedá vyliečiť jedným liekom. Vyžaduje sa komplexný seriózny prístup: od pacienta sa bude vyžadovať, aby sa vzdal zlých návykov, odporúča sa používanie zdravých zdravých potravín. Na zníženie tlaku sa používajú ACE inhibítory (enzým konvertujúci angiotenzín), ß-blokátory, blokátory vápnikových kanálov a diuretiká. Lekár by mal predpísať terapiu:

 • Nifedipín je blokátor vápnikového kanála. Uvoľňuje kŕče krvných ciev, uľahčuje prietok krvi do srdca, znižuje tlak v pľúcach. Účinný pohotovostný liek, ktorý pomáha aj pacientom so závažnými formami hypertenzie, nie je kontraindikovaný u diabetikov, starších ľudí. Vo veľkých dávkach je pre pacienta toxický predávkovanie život ohrozujúce. Hodnotenie 7 z 10.
 • Enalapril je inhibítor ACE, liek s predĺženým účinkom, ktorý by mal pacient užívať počas svojho života. Má antispasmodický, čiastočne diuretický účinok, znižuje zaťaženie myokardu, obličkových ciev. Nezačína konať prvý deň podania, takže v naliehavých prípadoch to nie je vhodné. Malý počet kontraindikácií: iba tehotenstvo a laktácia. 8 z 10.
 • Terazosin je rýchlo pôsobiaci adrenergický blokátor, ktorý znižuje krvný tlak 15 - 20 minút po užití lieku. Mimoriadne účinný v počiatočných štádiách hypertenzie až do úplného vyliečenie choroby; v ťažkých formách sa používa na urgentnú starostlivosť o pacienta. Je kontraindikovaný u diabetikov, osôb s ischemickou chorobou srdca. Hodnotenie 6 z 10.
 • Losartan je dlhodobo pôsobiaci antagonista angiotenzínu. Zlepšuje krvný obeh v malom kruhu, má antispasmodický účinok, zlepšuje celkový stav pacienta, umožňuje cvičiť. Zabraňuje rozvoju srdcového zlyhania, antihypertenzívny účinok pretrváva 6-10 hodín po podaní. Kontraindikácie: tehotenstvo, vek do 18 rokov. Hodnotenie 8 z 10.

Výživa pri hypertenzii 3 stupne

Správna výživa pre arteriálnu hypertenziu hrá dôležitú úlohu pri stabilizácii stavu pacienta a zlepšovaní kvality života. Odporúča sa úplne vylúčiť alkohol, mastné mäso, cukrovinky, jedlá s vysokým obsahom soli. Je dobré jesť ryby s nízkym obsahom tuku, kuracie mäso, čerstvú zeleninu, ovocie, džúsy. Z korenín sa odporúča škorica, pretože má antihypertenzívny účinok.

Pomôžte ľudovým liekom

Ľudové lieky nevyliečia hypertenziu, ale doplňujú liekovú terapiu a zlepšujú celkový stav pacienta. Ľanové semená sa odporúčajú používať - ​​predávajú sa v lekárňach, môžu sa rozomieľať, pridať do potravín. Tinktúra červených šišiek na alkohole alebo vodke má tiež schopnosť znižovať tlak. Kvôli efektívnosti ľudovej metódy je potrebné v lete zbierať kužele, naliať liter vodky, nechať ju uvariť 2-3 týždne, jedenkrát denne na čajovú lyžičku.

Prevencia

Každému ochoreniu sa dá ľahšie predchádzať ako ho liečiť. Výskyt arteriálnej hypertenzie súvisí s mnohými faktormi, od genetických po vek, pohlavie, životný štýl, počet stresujúcich momentov. Tomuto ochoreniu môžete zabrániť dodržiavaním jednoduchých pravidiel zdravého životného štýlu, ktoré vás ochránia pred mnohými ďalšími chorobami:

 1. Denné cvičenie - od 15 minút.
 2. Správna výživa, dostatok zeleniny, minimum rýchleho občerstvenia, cukor, soľ.
 3. Schopnosť zvládať stres v práci, v rodine.
 4. Harmonické vzťahy s blízkymi, priateľmi, kolegami.
 5. Po 40 rokoch - každoročný výlet k kardiológovi na lekárske vyšetrenie.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.