Ako liečiť hypertenziu - liečebný režim, strava

Ak osoba zvýšila krvný tlak už niekoľko rokov, potom to postupne vedie k poškodeniu ciev. Tepny a žily prestávajú adekvátne reagovať na emocionálny a fyzický stres, meniace sa okolitá teplota. Obličky, srdce, vláknina oka trpia týmto, vyvíja sa hypertenzná kríza. Liečba arteriálnej hypertenzie sa uskutočňuje v kombinácii nrogového režimu a liekov. Najnebezpečnejšou komplikáciou tejto choroby je mozgová príhoda, ktorej následky nemožno predvídať.

Čo je to arteriálna hypertenzia?

Hypertenzia (hypertenzia, arteriálna hypertenzia) je chronické ochorenie kardiovaskulárneho systému, pri ktorom je zvýšený tlak v tepnách systémového kruhu. Toto ochorenie trpí veľké množstvo moderných ľudí, najmä tých, ktorí zanedbávajú zdravý životný štýl a preventívne opatrenia. Malígna arteriálna hypertenzia sa môže vyskytnúť v dôsledku dlhodobého užívania určitých liekov alebo v dôsledku rozvoja iného ochorenia. Najčastejšie príčiny hypertenzie:

 • hormonálna nerovnováha;
 • akumulácia soli v obličkách;
 • vazokonstrikčné látky v krvi;
 • chronické srdcové zlyhanie;
 • nádor nadobličiek;
 • endokrinné patológie;
 • zväčšená pečeň;
 • tehotenstva;
 • vedľajšie účinky liekov;
 • ochorenie obličiek.

Liečba hypertenzie

Existujú dva terapeutické metódy - liek a liek bez drog. Liečba arteriálnej hypertenzie je založená na úprave životného štýlu pacienta: správna výživa, chudnutie, fyzická aktivita. Pri vysokom riziku kardiovaskulárnych komplikácií lekár predpisuje lieky. Odborníci berú do úvahy vek pacienta, sprievodné ochorenia, výskyt kontraindikácií, frekvenciu merania tlaku, pravidelnosť vyšetrenia pacienta. Lieky začínajú minimálnymi dávkami.

Lieky na vysoký krvný tlak

Samoliečba je neprijateľná. Lekár predpíše lekársku liečbu hypertenzie v každom jednotlivom prípade inak, pretože antihypertenzná liečba trvá celý život. Arzenál moderných liekov má desiatky rôznych liekov, ktorých počet sa každým rokom zvyšuje. Moderná liečba hypertenzie zahŕňa niekoľko fáz:

 • stacionárne;
 • ambulantnej;
 • sanatórium.

Po hospitalizácii je pacient zaregistrovaný u svojho miestneho lekára. Na klinike môžete absolvovať kurz fyzioterapeutických procedúr. Ideálnou možnosťou je dostať sa na rehabilitačné oddelenie v sanatóriu, kde sa uplatňujú všetky dnes známe liečebné metódy. Pacient s hypertenziou bude musieť celý život dodržiavať určitý režim.

Skupiny liekov na liečbu hypertenzie

Liečba hypertenzie sa začína menovaním jedného liečiva na kontrolu intolerancie. Ak to neprináša výsledky, potom sa druhý liek predpisuje až po užití maximálnej dávky prvého lieku. Výhodou sú lieky s predĺženým uvoľňovaním, ktoré sa užívajú jedenkrát denne. Aké lieky sa používajú na liečbu hypertenzie:

 1. Diuretiká. Prispievajte k vyprázdňovaniu krvného obehu a odstraňujte prebytočnú tekutinu.
 2. Blokátory vápnikových kanálov a beta blokátory (β-AB). Je schopný ovplyvniť úroveň srdcových emisií krvi, svalové kontrakcie srdca.
 3. Vazodilatanciá. S expanziou vaskulárneho lôžka sa znižuje krvný tlak.

Centrálne pôsobiace prostriedky pre hypertenziu

Lieky, ktoré inhibujú vazomotorické centrum, sa môžu predpisovať v prípade neúčinnosti iných liekov alebo pri ťažkej hypertenzii. Najlepšie v účinnosti liečby:

 1. Klonidín. Má hypotenzívny účinok (znižuje krvný tlak) spojený so znížením srdcovej frekvencie. Medzi výhody použitia - má sedatívny účinok. Mínus - potreba starostlivého výberu dávok.
 2. Gemiton. Používa sa na liečbu hypertenzie rôzneho pôvodu, zastavenie kríz. Znižuje príznaky, stimuluje inhibičné štruktúry mozgu. V prípade predávkovania existuje riziko poškodenia vedomia, kolaps.
 3. Klonidín. Používa sa na normalizáciu krvného tlaku. Má analgetické a sedatívne účinky. Pri kombinácii s alkoholom sa vyvíja hypnotický účinok sprevádzaný stratou vedomia až po smrteľný výsledok.

Antagonisti receptorov imidazolínu

Ak sa aplikuje, tón sympatickej inervácie sa znižuje, čo vedie k zníženiu periférnej vaskulárnej rezistencie. Medzi blokátory receptorov (ARB) patria medzi najlepšie:

 1. Moxonidín. Selektívne excituje imidazolínové receptory v drieku oblongata. V dôsledku toho sa srdcová frekvencia znižuje. Liek sa nesmie používať počas gravidity, laktácie, detí do 16 rokov.
 2. Rilmenidín. Vyznačuje sa vysokou selektivitou interakcie v mozgu a na periférii (najmä v renálnych artériách). Používajte opatrne u starších pacientov, najmä u pacientov s diabetes mellitus a po infarkte myokardu.

Diuretiká

Diuretiká znižujú diastolický a systolický krvný tlak a nútia organizmus zbaviť sa prebytočnej vody a soli. Medzi populárne:

 1. Dihlotiazid. Znižuje systolický tlak, znižuje klinické príznaky hypertenzie. Medzi mínusy patrí veľa kontraindikácií.
 2. Furosemid. Pôsobí na filtračný mechanizmus obličiek, zvyšuje vylučovanie solí a tekutín z orgánov zodpovedných za reguláciu krvného tlaku. Má vážne vedľajšie účinky, takže liek používajú v kritických situáciách.

Antagonisty vápnika

Skupina liekov, ktoré inhibujú prienik iónov vápnika do krvných ciev a buniek srdca. Nerovnováha sa považuje za jeden z mechanizmov komplikácií pri arteriálnej hypertenzii. Najlepšie antagonisty vápnika (AK) z hľadiska účinnosti:

 1. Verapamil. Má výrazný antiarytmický účinok. Podporuje regresiu ľavej komory. Pri aplikácii je zaznamenaný vývoj vedľajších účinkov z pečene a gastrointestinálneho traktu.
 2. Diltiazem. Má vynikajúci hypotenzný účinok, zlepšuje koronárny, mozgový a obličkový prietok krvi. Medzi nevýhody aplikácie patrí arteriálna hypotenzia a reflexná tachykardia.

Inhibítory ACE

Skupina liekov, ktoré blokujú enzým, ktorý spôsobuje vazokonstrikciu. Inhibítory ACE zvyšujú účinok diuretík. Medzi najlepšie:

 1. Benazepril. Znižuje periférnu vaskulárnu rezistenciu. Medzi mínusy patrí veľa kontraindikácií.
 2. Cilazapril. Potláča aktivitu angiotenzín konvertujúceho enzýmu, znižuje krvný tlak. Pri dlhodobom používaní, alergických prejavoch, je možné zníženie hladiny hemoglobínu.

Hypertenzívne liečebné režimy

Esenciálna hypertenzia sa lieči podľa určitej schémy: v prvom štádiu sa používajú diuretiká alebo betablokátory. V druhom stupni môžu byť pripojené ACE inhibítory. V prípade ťažkej symptomatickej hypertenzie (sekundárna arteriálna hypertenzia) sa nevykonáva iba komplexná liečba, ale predpisuje sa aj chirurgický zákrok. Ak sa nedodržiavajú lekárske odporúčania, často sa vyvíja hypertenzná kríza, pri ktorej sa predpisujú lieky, ako sú klonidín, kaptopril, nifedipín.

Kombinácie antihypertenzív

Keďže pacientom sú predpísané 2 alebo viac antihypertenzív, existuje ich bezpečná a nebezpečná kombinácia. Medzi účinné kombinácie patria:

 • ACE inhibítory + diuretikum;
 • AK + diuretikum;
 • p-AB + diuretikum;
 • ARB + ​​diuretikum;
 • AK + P-AB;
 • AK + BRA.

Iracionálne kombinácie pre arteriálnu hypertenziu:

 • ACE inhibítor + draslík šetriace diuretikum (Veroshpiron);
 • p-AB + centrálne pôsobiace lieky;
 • p-AB + nedihydropyridín AK (Diltiazem, Verapamil);

Neliečivová terapia hypertenzie

Liečba izolovanej systolickej hypertenzie musí okrem použitia antihypertenzív nevyhnutne zahŕňať:

 1. Odvykanie od fajčenia. Stredná dĺžka života fajčiara je o 10 rokov kratšia. Hlavnými príčinami úmrtia sú kardiovaskulárne choroby.
 2. Dodržiavanie diéty. Potrebujete nízkokalorickú diétu s dostatkom rastlinných potravín. Každých 10 kg nadváhy zvyšuje krvný tlak o 10 mm RT. Art.
 3. Fyzická aktivita. Pri aktívnom životnom štýle sa tón sympatického nervového systému znižuje, čo so zvýšenou funkčnosťou vytvára vazokonstrikčný účinok.

Ľudové lieky

Na zastavenie hypertenzného syndrómu a zníženie systolického tlaku sa vo vnútri používajú drvené ľanové semená (3 polievkové lyžice / deň). Znižuje riziko zhutnenia stien ciev mozgu zmesou slnečnicového oleja s cesnakom. Na varenie sa cesnakové hlavy rozdrvia, nalejú do oleja a trvajú jeden deň v chlade. Berte na liečbu, ktorú potrebujete dvakrát denne pred jedlom, 1 polievková lyžica. l. Na zúženie renálneho lúmenu sa používa infúzia semien kôpru, ktorá sa pripravuje takto: 1 lyžička. nalejte suroviny 300 ml vriacej vody, potom nechajte variť 30 minút. Užívajte 200 ml 3-krát denne pred jedlom.

Prevencia hypertenzie

Prognóza závisí od štádia a charakteru priebehu arteriálnej hypertenzie. Systematická kontrola krvného tlaku a včasná liečba pomôžu spomaliť progresiu choroby. Pri primárnej prevencii hypertenzie je dôležité vylúčiť rizikové faktory. Preto potrebujeme:

 • mierna fyzická aktivita;
 • diéta s nízkym obsahom soli;
 • odmietnutie zlých návykov;
 • včasná psychologická úľava.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.